Cəlal Qasımov: Düşünürəm, birgə səylərimiz nəticəsində Qarabağ yaxın gələcəkdə regionun mərkəzinə çevriləcək
Salam, Cəlal m. Dəvətimizi qəbul etdiyiniz üçün təşəkkür edirik.
Salam. Dəvətiniz üçün mən Sizə təşəkkür edirəm. Sizi görməyə şad oldum.
Bilirik ki, müharibə dönəmi bütün şirkətlər üçün də yeni bir təcrübə idi. Bizimlə Şirkətinizin bu dönəmdə ümumi əhval-ruhiyyəsini bölüşə bilərsinizmi?
Əlbəttə. İlk öncə sizinlə mövqeyimi sıravi Azərbaycan Vətəndaşı olaraq bölüşmək istərdim, əslində. Bu dönəm, Siz də qeyd etdiyiniz kimi, hamı üçün çox həyacanlı, eyni zamanda narahatçılıqlarla dolu bir dönəm idi. 27 sentyabr ilk olaraq müharibə xəbərini eşidəndə, yəqin ki, bütün Azərbaycan xalqı təşvişə düşdü, çünki xəbər kifayət qədər gözlənilməz idi əhali üçün. Lakin artıq ilk günlərdən ölkə rəhbərliyi tərəfindən əhaliyə olan müraciətlər və kommunikasiya düzgün qurulduğu üçün, hamı mütəmadi olaraq məlumat alırdı və nə etməli olduğunu bilirdi. Hamı bilirdi ki, biz heç vaxt olmadığımız kimi həmrək, bir və güclü olmalıyıq və hər bir vətəndaş öz yerində öz işini dəqiq yerinə yetirməlidir ki, ümumi mexanizm bir vahid amal uğrunda irəli addımlasın. Ona görə, biz elə ilk günlərdən həm fərd olaraq, həm də təşkilat olaraq nə edəcəyimizi bilirdik. Təşkilat olaraq biz səylərimizi 2 istiqmətdə yönəltmişdik. İlkin olaraq biz düşünürdük ki, hər bir vətəndaşın başlıca borcu informasiya müharibəsində iştirak etmək idi. Əlbəttə, bu fəaliyyət ölkə rəhbərliyi tərəfindən strateji səviyyədə mükəmməl aparılırdı. Lakin vətəndaşlar bu mübarizəni əməliyyat səviyyəsində aparmalı idilər ki, həqiqət bütün kommunikasiya məkanlarında dünyaya çatdırılsın. Buna görə, biz şirkətlərimiz daxilində mütəmadi kommunikasiya apararaq, əməkdaşlarımıza düzgün informasiya müharibəsi aparmaları üçün istiqamətlər verirdik. Bundan əlavə, bizim şirkət direktorlarımız da kifayət qədər izləyici kütləsinə sahib olduqlarını nəzərə alaraq, mütəmadi olaraq strateji kommunikasiya istiqamətində səylərini əsirgəmirdilər.
Əla, həqiqətən də informasiya müharibəsi bu dövrdə fundamental rol oynayırdı və Sizin də bu istiqamətdə işlər görməyiniz sevindiricidir. Bəs təşkilat kimi fokus olduğunuz ikinci məqam hansı idi?
Təşkilat olaraq ikinci öhdəliyimiz kimi həm əsgərlərə, həm də müharibə zamanı zərər çəkən şəxslərə dəstəyin göstərilməsini görürdük. Müharibənin ilk günlərində PAŞA Holding Silahlı Qüvvələrə Dəstək Fonduna 1 milyon AZN ianə etdi. Bundan əlavə, Qrupumuza daxil olan Şirkətlər müharibə dönəmində çoxlu sayda sosial məsuliyyət yönümlü tədbirlər həyata keçiriblər. Məsələn, PAŞA Bankda çalışan əməkdaşlar müharibə zamanı zərər çəkən Bərdə və Tərtər şəhər və kənd sakinlərinə dəstək məqsədi ilə zərərçəkənləri ziyarət edib. Eynilə, PAŞA Həyat və PAŞA Sığorta şirkətləri tərəfindən Ermənistanın cəbhəyani rayonlarımıza hücumlarından zərər çəkərək, Bərdədə və Tərtərdə məskunlaşan məcburi köçkün ailələrinə yardımlar aparılıb. Bravo supermarketlər şəbəkəsi öz növbəsində Gəncə şəhərinə hücumlar nəticəsində zərər çəkən ailələrə dəstək göstərib. Kapital Bank da asan olmayan vəziyyətdə həm ordu sıralarında xidmət edənlərə, həm də müharibədən zərər çəkmiş vətəndaşlara yaxından dəstək göstərib. Silahlı qüvvələrin hər bir ehtiyacının dövlət tərəfindən qarşılandığına baxmayaraq, bank öz korporativ məsuliyyəti çərçivəsində cəbhənin Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Hadrut, Tərtər, Ağdam və Suqovuşan istiqamətində döyüşən 1000-dək əsgərimizin hər birinə gigiyenik vasitələr, isti paltar, şirniyyat, tibbi ləvazimatlar və müharibə şəraitində gərəkli olan digər ilkin ehtiyac vasitələrindən ibarət “Əsgər payı” göndərib. “Əsgər paylarının” təqdim edilməsi PAŞA Travel, Blue Planet və digər şirkətlərimiz tərəfindən də fəal şəkildə həyata keçirilib. “YAŞAT” fondunun əsası yeni qoyulanda, PAŞA Holding və onun maliyyə törəmə şirkətləri fonda dəstək göstərən ilk qurumlardan olub ki, sözügedən şirkətlər tərəfindən fonda təqdim olunan ümumi yardım vəsaiti 2 milyon AZN təşkil edib. Nümunələr çoxdur düzü, hamısını əhatə etmək mümkün deyil, amma demək istədiyim budur ki, bütün Şirkətlərimiz bu dönəmdə “cəbhəyə dəstək” fəaliyyətini əsas prioritet olaraq təyin etmişdi.
Təşəkkür edirəm, Cəlal m., cavabınıza görə. Həqiqətən də bütün fəaliyyətləri, xüsusən də sizin kimi böyük təşkilatın fəaliyyətlərini əhatə etmək çətindir. Bəs Təşkilatınızın töhfələrini ümumiləşdirsək və ya bir ən əsas töhfəsini seçsək, nəyi qeyd edərdiniz?
İnsanlar. Mən bir neçə yerdə qeyd etmişəm ki, bizim şirkətlərimizin ən dəyərli hissəsi bizim insanlardır. Məhz insanlar şirkəti istər irəliyə, istərsə də arxaya aparır. Bizim maliyyə qurumlarımızdan 100-dən, ümumilikdə bütün PAŞA Qrupdan isə 500-dən çox əməkdaş müharibədə iştirak edib. Bütün şirkətlər kimi biz də öz əməkdaşlarımızla həm inanılmaz qürur duyurduq, həm də onların hər biri üçün çox narahat idik. Ölkəmizin Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbəsində bizim əməkdaşlarımızın da payının olması inanılmaz qürurverici bir hissdir və bu hissi onlarla bölüşmək üçün hər birini səbirsizliklə geri gözləyirik. Qələbə itkisiz olmur və təəssüf ki, bizim Qrupun da bu müharibədə itkiləri oldu. Komandamızın bir neçə nümayəndəsi Vətən uğrunda canlarını verərək şəhid oldular. Onların hər birinin qarşısında baş əyirəm və yaxınlarına səbr diləyirəm. Biz şəhid ailələrinə dəstək olmaq üçün bundan sonra da əlimizdən gələni edəcəyik və hər zaman yanlarında olmağa çalışacayıq. Lakin bəllidir ki, nə şəhidlərimizin, nə də onların ailə üzvlərinin borcunu heç vaxt ödəyə bilməyəcəyik.
Doğrudur, Cəlal m., həm əsgərlərimizin, həm də şəhidlərimizin borcu ödənilməzdir. Hər birimiz onların qarşısında bir daha baş əyirik. Düşünürəm, onların arzusu Azərbaycan xalqının azad olunan ərazilərdə firavan yaşaması, o ərazilərin abadlaşdırılması və dirçəlməsi olardı. Sizin şirkət olaraq bu istiqamətdə planlarınız varmı?
Haqlısınız, azad olunmuş ərazilərdə vətəndaşlarımızın firavan yaşaması həqiqətən də hər birimizin arzusudur. Bildiyiniz kimi, ölkə rəhbərliyi bu istiqamətdə icra olunacaq fəaliyyətləri və dirçəltmə prosesində fəal iştirak edəcək qurumları açıqlayıb. Şübhəsiz ki, bu fəaliyyət dövlət tərəfindən yüksək səviyyədə həyata keçiriləcək. Düşünürəm, sözügedən bölgələri dirçəltmək iri şirkətlərin də növbəti illəri əhatə edən strategiyalarına mütləq qaydada daxil olunmalıdır.  Biz də öz növbəmizdə bu istiqamətdə müxtəlif növ fəaliyyətlər görməyi düşünürük. Həm PAŞA Bank, həm də Kapital Bank, Şuşada yeni filialların açılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına müraciət edəcəklər. Şuşada filialların açılması PAŞA Sığorta və PAŞA Həyat Sığorta şirkətləri tərəfindən də planlaşdırılır. Bundan əlavə, Kapital Bank azad edilmiş digər bölgələrdə də yeni filiallar açaraq müştərilərə xidmət etməyi planlaşdırır. Eyni zamanda, Otel Qruplarımız bölgənin rifahına əlavə dəyər qatmaq məqsədilə investisiya portfellərini yenidən nəzərdən keçirəcəklər və bu bölgədəki iş mühitini dəyərləndirəcəklər. Düşünürəm, birgə səylərimiz nəticəsində Qarabağ yaxın gələcəkdə regionun mərkəzinə çevriləcək.

Jalal Gasimov: I believe that as a result of our joint efforts, Karabakh will become the centre of the region in the near future
Salam, Mr.Gasimov. Thank you for accepting our invitation.
Salam. I thank you for your invitation. Pleasure to see you.
We know the war was a new experience for all companies. Can you please share what your company's mood was during this period?
Of course. First of all, I would like to share my position with you as a fellow citizen of Azerbaijan. As you mentioned, this period was fascinating for everyone but also full of worries. When the first news of the war was heard on September 27, the Azerbaijani people were alarmed because the news was quite unexpected. However, from the early days, the government established efficient communication with the public, and everyone was regularly informed on subject and knew what to do. Everyone knew we must be as united and strong as ever and every citizen shall contribute in his way, so the common goal is achieved. Therefore, from the very first days, we knew what to do both as individuals and as an organization. As an organization, we have focused our efforts in two directions. Initially, we thought that every citizen's main duty was to take part in the information war. Of course, this activity was perfectly carried out by the country's leadership at a strategic level. However, the citizens had to carry out this struggle at a more operational level to convey the truth to the world in all communication spaces. Therefore, we were continually communicating within our companies, giving directions to our employees to wage the right information war. Besides, our company directors showed strong strategic communication efforts, given the number of followers they have.
Great, indeed, the information war played a fundamental role, and it is gratifying that you, too, were profoundly focused on it. So what was the second point you concentrated on as an organization?
As our second responsibility, we considered support for both soldiers and war victims. In the first days of the war, PASHA Holding donated 1 million AZN to the Armed Forces Support Fund. In addition, the companies of our Group have implemented a number of socially responsible activities during wartime. For example, PASHA Bank staff visited war victims in Barda and Tartar to support urban and rural residents. Similarly, PASHA Life and PASHA Insurance provided assistance to families living in Barda and Tartar, affected by the Armenian attacks on our frontline regions. Bravo Supermarket chain, in turn, supported those affected as a result of attacks on the city of Ganja. Kapital Bank also provided close support to both servicemen and war victims under challenging situations. Although the state covered all the needs of the armed forces, the bank within its corporate responsibility provided more than a thousand soldiers fighting in Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Hadrut, Tartar, Aghdam, and Sugovushan with hygiene products, warm clothes, sweets, medical supplies, and war equipment by sending them "soldier packages". PASHA Travel, Blue Planet, and other companies of our Group have also been active in presenting "soldier packages” to our glorious army. When the fund “YASHAT” was just established, PASHA Group was among the first organizations to support it by donating 2 million AZN. To be honest, there are many examples, and it is impossible to cover them all, but what I want to say is that all our companies during this period have identified "support for the front" as a critical priority.
It isn't easy to cover all the activities implemented during this period by such huge organizations like yours. What would you mention if we chose the most significant contribution of your Organization during the war?
People. I have mentioned on several occasions before that the most valuable capital of our companies is our people. It is the people who lead the company both forward and backward. More than 100 employees from our financial institutions and more than 500 employees from the entire PASHA Group took part in the war. Like all companies, we were incredibly proud of our employees, but at the same time very concerned for each of them. It is a great honor for us to know that our employees have a share in our country's victory in the Great Patriotic War, and we look forward to sharing these feelings with our people when they are back soon. Victory is never achieved without losses, and, unfortunately, our Group also had losses in this war. Several members of our team became martyrs for their Motherland. I bow before each of them, and I wish patience to their relatives. We will continue to do our best to support martyrs' families and will always try to be with them. However, it is clear that we will always be in debt to our martyrs and their families.
It is true, Mr.Gasimov, that the debts to both our soldiers and martyrs are irreparable. We do bow before them as well. I think their dream would be for the Azerbaijani people to live happily in the liberated territories, to rehabilitate and revive those territories. As a company, do you have any plans in this regard?
The prosperity of our citizens in liberated territories is indeed the dream of each of us. As you know, the country's leadership has announced the activities to be carried out in this direction and the institutions that will actively participate in the revival process. Undoubtedly, these activities will be carried out by the state at the highest level. I think that the restoration of these regions should also be included as an objective in large companies' strategy for the coming years. We, in turn, intend to undertake various measures in this regard. Both PASHA Bank and Kapital Bank will refer to the Central Bank of Azerbaijan for official permission to open branches in Shusha. Branches in Shusha are planned to be opened by PASHA Insurance and PASHA Life Insurance, as well. Additionally, Kapital Bank plans to serve customers by opening new branches in all other liberated regions. At the same time, our Hotel Groups will consider their investment portfolio and estimate the business environment in that region to add value to the region's prosperity. I believe that as a result of our joint efforts, Karabakh will become the centre of the region in the near future.